Våra uppfödare

Om du är medlem i klubben kan du som är uppfödare lägga till dig här på vår lista. Skriv ett mail med alla uppgifter som du vill ha med till webbmaster (isa.molinder@gmail.com)

OBS! Glöm inte att meddela oss eventuella ändringar som görs, så att vi kan hålla sidan så aktuell och uppdaterad som möjligt!

Abessinier

S*Rackarkattens
Hedersmedlem
Marie Westerlund
Tel: 0763-11 45 69
Marie.h.westerlund@hotmail.com

Bengal

S*Nordic Glow 
Mira Lundbeck
Tel: +358 40 8618019
info@nordicglowbengals.com

Brittiskt korthår

SE*Lantkatten's
Malin Wahl Mattsson
malin-wahl@hotmail.com

SE*Vinnick's
Kate Lyberg Hanell, Stockholm
Tel: 070-7871981
Vinnickscats@gmail.com

Brittiskt långhår

S*Baltimore's
Karin Boman
Tel: 0736-80 92 37
boman@usa.com

SE*Pawpoint's
Jenny Starborg
Tel: 0707-87 79 80
bressays@gmail.com

Burma

Inga uppfödare för burma än!

Burmilla

SE*Miss World's
Sandra Magnusson
katteri@guzie.se

Cornish rex

SE*Högni's
Viveca Rexred
Bergåsavägen 12
131 47 Nacka
Tel: 079-339 20 76
hognis.katteri@hotmail.com

Devon rex

S*British Dream's
Saija Vasenius
Tel: 070-4391401
rexcats@britishdreams.se

SE*DevoNovaRex
Olga Lundgren
Tel: 0707-127417
olgavladi@hotmail.se

S*Fairycoons
Maria Tvinne
Tel: 08-649 70 48, 0766-453 334
maria.tvinne@tela.com

Helig birma

SE*Borgvikens
Cia Borg, Åland
Tel: +358 457 3424282
cia.borg@aland.net

SE*Candlebrights
Cia Bergquist
Tel: 070 2586128
canidia@hotmail.com

 

S*Chimärs
Anneli Pääkkö
Tel: 0702365466
chimars@hotmail.com

S*Francescas
Anette Lundin
Tel: 0175-640 50
anette@francescas.se

SE*Mjaussons

Cc Holst/Patrik Jonsson
Ccholst@hotmail.com

S*Nashville's
Gunnar Soini
Tel: 08-710 31 04, 070-732 13 51
nashvilles54@hotmail.com

SE*Sköntorps
Annica Adelskogh
Tel: 070-5511163
adelskogh@hotmail.com

S*Snurrpans
Anna Lundgren
snurrpans@hotmail.com

S*Soldyrkarnas
Susanne Blom
Tel: 0176-23 05 59, 0708-90 2372
sussie.blom@hotmail.com

S*Super Classic's
Anita Ekholm
anita.superclassics@gmail.com

S*Tebasiles
Elisabet Bengts-Ljungberg
Tel: 018-403204, 0767941079
elisabet@tebasiles.se

S*Vårbergets
Marianne Hellström
marianne@vorberget.nu

Maine coon

SE*KobbaCat's
Thomas Snällström och Maria Fellman
+358 400 475 807 (Thomas)
+358 405 360 444 (Maria)
kobbacats@aland.net

SE*Prima Donna's
Nicole Sundin, Sigtuna
PrimaDonnaMCO@hotmail.com
Facebook

SE*Ulltrollets
Jessica och Paul Hansson
+46 704962628 (Jessica)
+46 708951558 (Paul)
jessi@ulltrollets.se

SE*Westerbacka's
Linda Westerback Nielsen
linand1984@gmail.com

Neva masquerade

SE*Ekrosens
Linda Ekenros
070 - 626 58 15

SE*Solvillan's
Marie Elmberg
Tel: 070-6030016
elmbergmarie@gmail.com

SE*Snöblomman's
Ann-Catrin/Ellinor Järlycke
Tel: Ann-Catrin 073-0646057
Tel: Ellinor 073-9140245

Norsk skogkatt

SE*Entourage's
Mikaela Petersson
mickispetersson@gmail.com

S*Harley Honey's
Inger Nilsson
Tel: 076-850 69 95
harley.honeys@yahoo.se

Perser & exotic

SE*Minabelles
Chinchilla & Shaded silver Perser
Tel: 076 27 319 88
lisastjarnstrom@live.se

S*Stjärndrömmens
Chinchilla & Shaded silver Perser
Tel: 072 28 753 49
asa.stjarnstrom@comhem.se

Ragdoll

S*Hallongläntans
Åsa Remmert
Tel: 070-760 81 61
hallonglantans@hotmail.com

S*RagGorgeous
Caroline Arvidsson
caroline@raggorgeous.se

S*Sherlock
May Engström
Tel: 0735722686
sherlockragdoll@yahoo.se

SE*Söders
Anna Norrevik
Tel: 070-314 36 62
annanorrevik@gmail.com

SE*Älegårdens
Linda Älegård
Tel: 0709655166
linda@alegardens.se

Siames & orientaliskt korthår

S*Jean Dark
Jeanett Lemmeke
Tel: 0736-56 25 52
kennel@jeandark.com

La Bell
Jill Back
Tel: 0709-92 80 0108
la.bell@yahoo.se

Sibirisk katt

SE*Ekrosens
Linda Ekenros
070 - 626 58 15

SE*Scatters
Per Sautermeister
info@scatters.se

Sokoke

Inga uppfödare för burma än!

Somali

SE*Kung Minos
Karin Karlsson
Tel: 0735084460
kc@levnu.se

SE*Vesselkattens
Ann-Marie Moderato
moderato.m@telia.com

Sphynx

SE*Baby Belle's
Jasmin Chamoun
076-2168869
Jasmin.chamoun@outlook.com

SE*Högni's
Viveca Rexred
Bergåsavägen 12
131 47 Nacka
Tel: 079-339 20 76
hognis.katteri@hotmail.com

S*Summerways
Nicole Roma
Tel: 0704 92 92 09
roma_nicole@hotmail.com