Stockholms Kattklubb

Välkommen till Sveriges äldsta och modernaste kattklubb!

UPPFÖDARE

Om du är medlem i klubben, kan du som är uppfödare lägga till dig här på vår lista. Skriv ett mejl och ta med alla uppgifter som du vill ha med och skicka sedan mejlet till Webmaster: boman@usa.com

OBS! Glöm inte att meddela oss eventuella ändringar som görs, så att vi kan hålla sidan så aktuell och uppdaterad som möjligt!


ABESSINIER


SE*Kung Minos
ABY/SOM/BEN
Karin Carlsson
Tel: 0735084460
kc@levnu.se

 
S*Rackarkattens

Hedersmedlem
Marie Westerlund
Tel: 0763-11 45 69
Marie.h.westerlund@hotmail.com


SE*Wild Melody

Eva Andersson
Tel: 0707442019

BENGAL


SE*Mitt i Prick

Sandra Tidén
Tel: 0707-131497
sandra.tiden@gmail.com


S*Nordic Glow

Mira Lundbeck
Tel: +358 40 8618019
info@nordicglowbengals.com


SE*Seven friends

BEN, RAG
Jenny Eriksson
Tel: 073-935 13 12
jenny@sevenfriends.se

BRITTISKT KORTHÅR

SE*Beati Felis

Elena Kopylova
Tel: +358 (0) 40 366 93 12
elena@beatifelis.com

SE*Gullfinakattens

Anna Bolinder Eriksson
Tel: 073-659 72 12
bolinderforskolor@telia.com

SE*Miller

Natalia Ivanova
Tel: 076-2390909
order.stockholm@gmail.com

S*Trollvippan's

Caroline Davidsson
Tel: 073-986 29 69
caroline.stava13@gmail.com

SE*Queenie Bear's

Jessica Lundgren 073-656 7331
Jukka Hautakoski 070-471 9670 
wilbur@telia.com


BRITTISKT LÅNGHÅR

S*Baltimore's

Karin Boman
Tel: 08-36 49 73, 0736-80 92 37
boman@usa.com

SE*Pawpoint's

Jenny Starborg
Tel: 0707-87 79 80
bressays@gmail.com



BURMA

S*Velvetyhill
Gunnar Grafström
Tel: 08-711 17 77, 070-390 46 57
gunnar.grafstrm@telia.com



BURMILLA


SE*Mishipeshu's

Johanna Wickström
burmilla@mishipeshus.se


SE*Miss World's

Sandra Magnusson
katteri@guzie.se


CORNISH REX


S*Fort Knox

Josephine Wallner
Tel: 0708-287887
josephine.wallner@icloud.com


SE*Lepidus

Anna Trolle
trollskan@hotmail.com


DEVON REX


S*Beautypaws

Eva Smeds
Tel: 070-4335954
beautypaws@hotmail.com


S*British Dream's

Saija Vasenius
Tel: 070-4391401
rexcats@britishdreams.se


SE*DevoNovaRex

Olga Lundgren
Tel: 0707-127417
olgavladi@hotmail.se


S*Fairycoons

Maria Tvinne
Tel: 08-649 70 48, 0766-453 334
maria.tvinne@tela.com



HELIG BIRMA


SE*Bergåsens

Lotta Mandre
lotta@bergasens.se


S*Birmahusets

Mona Fagerbrink
Tel: 018-259290 el. 0733-340077
m.fagerbrink@telia.com


SE*Borgvikens

Cia Borg, Åland
Tel: +358 457 3424282
cia.borg@aland.net


S*Calmiza's

Annika Erkesjö
Tel: 070-412 12 09
erkesjo@hotmail.com


SE*Candlebrights

Cia Bergquist
Tel: 070 2586128
canidia@hotmail.com


S*Chimär's

Anneli Pääkkö
chimars@hotmail.com


S*Fornbergets

Kjerstin och Anders Hersén
Tel: 08-599 968 83
kjerstin.anders@fornbergets.se


S*Francescas

Anette Lundin
Tel: 0175-640 50
anette@francescas.se


S*Lazaritza's

June Hägg
junehagg@tele2.se


SE*Minitassens

Helen Larsson
Tel: 0735775333
helen@minitassens.se


S*Nashville's

Birgitta Magnusson Soini
Tel: 08-710 31 04, 070-732 13 51
nashvilles54@hotmail.com


SE*Silverdimman's

Linda Dahlin
linda.gabriella75@gmail.com



S*Soldyrkarnas

Susanne Blom
Tel: 0176-23 05 59, 0708-90 2372
sussie.blom@hotmail.com


S*Snurrpans

Anna Lundgren
snurrpans@hotmail.com


S*Super Classic's

Anita Ekholm
anita.superclassics@gmail.com


S*Vårbergets

Marianne Hellström
marianne@vorberget.nu


SE*Värmekällan's

Lisa Nordlund
Tel: 0739-978711
lisa.nordlund69@gmail.com


MAINE COON


SE*KobbaCat's

Thomas Snällström och Maria Fellman
+358 400 475 807 (Thomas)
+358 405 360 444 (Maria)
kobbacats@aland.net


SE*Mighty Shadow's

Heli Hamnqvist
heli@hamnqvist.se


SE*Onsight

Jenny Thor
Tel: 070 326 87 88
jenny_thor@hotmail.com


SE*SheaLynx's

Helene Elfving
shealynxs@outlook.com


SE*Sweet Bine's

Ann-Charlotte Meurling 
ac.meurling@comhem.se


SE*Westerbacka's

Linda Westerback Nielsen
linand1984@gmail.com


NORSK SKOGKATT


SE*Entourage's

Mikaela Petersson
mickispetersson@gmail.com


S*Harley Honey's

Inger Nilsson
Tel: 076-850 69 95
harley.honeys@yahoo.se


S*Segersjös

Cina Selander
Tel: 08-123 165 05, 070-484 23 67
cina@segersjos.se


S*Sjöhorvan's

Katarina Östh-Kopp
Tel: 0731-572121
sjohorvans@hotmail.com



PERSER & EXOTIC


S*Sorunda's

Gunilla Löfquist
Tel: 08-530 446 21
gunilla.lofquist@stadsnat.org



RAGDOLL


S*Hallongläntans

Åsa Remmert
Tel: 070-760 81 61
hallonglantans@hotmail.com


SE*Katrinabackens

Linda Wiktorsson-Lång
Tel: +358 (0)4573428170
info@katrinabackens.se


SE*Klausus

Renata Bujak
Tel: 0707-310294
klausus.ragdoll@gmail.com


SE*O'Maries

Marie Töpel
mobil: 0705211502
marie@topel-friberg.com


S*RagGorgeous

Caroline Arvidsson
caroline@raggorgeous.se 


S*Riverstreams

Pia Sedendahl Åström
Tel: 08–510 149 88, 073-0337714
pia@astromfamily.se


SE*Rännilskrokens

Anna Wennberg
Tel: 070-623 14 75


SE*Seven Friends

Jenny Eriksson
Tel: 073-935 13 12
jenny.e123@hotmail.com


S*Sherlock

May Engström
Tel: 0735722686
sherlockragdoll@yahoo.se


SE*Sietses

Janneke Sietses
Tel 070-5869609
janneke_sietses@hotmail.com


SE*Spinetts

Annelie Sjölin
a.sjolin@icloud.com


SIAMES & ORIENTALISKT KORTHÅR


S*Jean Dark

Jeanett Lemmeke
Tel: 0736-56 25 52
kennel@jeandark.com


La Bell

Jill Back
Tel: 0709-92 80 0108
la.bell@yahoo.se


SIBIRISK KATT


SE*Backvindelns

Sofia van Berlekom


S*Clarellis

Lotta Grapensparr
Tel: 08-54063855
lotta@clarellis.se


SE*Gosnosens

Annika Alvelöv
Tel: 0707-205629
annika.alvelov@telia.com


S*Mälarhöjdens

Kerstin Olsson
kerstin.olsson.wild@tele2.se


SE*Scatters

Per Sautermeister
info@scatters.se


SOKOKE


S*Mystic Angel 

Elica Mellgren
Tel: 076-9427669
elica.mellgren@gmail.com



SOMALI


SE*Guapisima's

Karin Hjort
Tel: 0760 837555
karinhjort@hotmail.com


SE*Kung Minos
ABY/SOM/BEN
Karin Carlsson
Tel: 0735084460
kc@levnu.se


SE*Vesselkattens

Ann-Marie Moderato
moderato.m@telia.com 


SPHYNX

SE*Baby Belle's

Jasmin Chamoun
076-2168869
Jasmin.chamoun@outlook.com 

S*Summerways

Nicole Roma
Tel: 0704 92 92 09
roma_nicole@hotmail.com